0 552 255 85 55

Hakkımda

Yazı Boyutu

Samsun’da doğan Hande ŞAFAK  ilk, orta ve lise öğrenimini Samsun’da tamamladı. 2010 yılında Bahçeşehir Üniversitesi yabancı dil hazırlık okulunu tamamladıktan sonra lisansını 2015 yılında Beykent Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünden başarıyla tamamlamıştır.

Lisans eğitimi boyunca Samsun Psikomer Danışmanlık Merkezi , Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi (zorunlu staj), Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi(zorunlu staj), Medikal Park Samsun Hastanesi, Fransız Lape Hastanesi’nde gönüllü ve zorunlu staj yapmıştır. Bunun yanı sıra lisans dönemi 1 yıl süreyle Lisans Öğrencileri Psikodrama Grup Çalışması (İstanbul Psikodrama Enstitü, 2013) 3 ay süreyle Diksiyon ve Etkili Konuşma (Başkent İletişim, 2013) Beykent Psikoloji günleri 1-2-3-4-5, Sosyal Bilimler İçin Bilgisayar Destekli İstatistiksel Analiz (Terapist,15saat) ve 17.Uluslararası Psikoloji Kongresi (11-14 temmuz2012, Maskeler: Ben ve Biz) eğitim ve seminerlerine katılmıştır.

2018 yılında Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans bölümünden mezun olmuştur. Uzmanlık eğitimi sırasında Ekip Norma Razon Çocuk Genç ve Aile Danışmanlık Merkezi Kadıköy ‘de gönüllü staj yapmıştır. Klinik stajını NP İstanbul Beyin Hastanesi’nde tamamlamış ve süpervizyon eşliğinde seans çalışmalarına başlamıştır.

Klinik psikoloji eğitimi sırasında , 3 yıl süreyle Aile ve Çift Terapisi Eğitimi (İPE ,2015-süpervizyon süreci halen devam etmektedir) , WÇZÖ-IV (TPD) , WISC-R (TPD), Denver II Gelişimsel Tarama Testi (Gelişimsel Çocuk Nörolojisi Derneği) , Oyun Terapisi , Cinsel Terapi Eğitimi (CİSED, 33. CTE İstanbul) , Louisa Duss ve CAT testleri , Çocuk Gelişim Testleri (Cattel 2-A Zeka Testi, Cattel 3-A Zeka Testi, Gessel Gelişim Figürleri Testi, Peabody Resim Kelime Eslestirme Testi, Metropolitan Okul Olguluğu Testi, Goodenough Harris Bir İnsan Çiz Testi, Frostig Gelişimsel-Görse Algı Testi, Benton Görsel Bellek Testi, AGTE Ankara Gelişim Tarama Envanteri, Porteus Labirentleri Testi, Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi , Çocuk Resminin Pedagojik Yorumu (Terapist İstanbul)  eğitimlerini başarı ile tamamlamış ve sertifikalarını almaya hak kazanmıştır.

Yüksek Lisans dönemi boyunca Kanser Savaşçıları Derneği’nde gönüllü olarak çalışmıştır. Çeşitli çalışmalarda gönüllü olmuş ve ‘iyi bak kendine’ projesinin sorumlusu olup bir dönem derneğe çeşitli katkılar sağlamıştır.

Tezinde ‘LİSANS VE YÜKSEK LİSANS PSİKOLOJİ EĞİTİMİ ALAN ÖĞRENCİLERİN CİNSEL MİT VE CİNSİYET ROLLERİ TUTUMU ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ’ üzerine araştırmalar yapmış ve başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog ünvanını almaya hak kazanmıştır.

Hande ŞAFAK , Çocuk ve Ergen Psikolojisi üzerine yoğunlaşıp İstinye Üniversitesi Liv Hastanesi  ( Bahçeşehir /İstanbul, 2017 ) ‘nde Çocuk ve Ergen psikiyatristi Prof.Dr. Seher AKBAŞ ile çocuk ve ergen ruh sağlığı üzerine çalışmalarına başlamıştır. Daha sonrasında Liv Hospital (Ulus / İstanbul)’da eş zamanlı olarak çalışmalarını devam ettirmiştir. Sonrasında memleketi olan Samsun’a geri dönüş yaparak 2018 Kasım ayı itibariyle Çocuk ve ergen psikiyatristi Uzm.Dr. Melih Nuri KARAKURT ile çalışmaya başlamıştır .Daha sonrasında eş zamanlı olarak 2019 Mayıs ayı itibariyle kurucu ortağı olduğu Psikolab Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim merkezinde çocuk-ergen ve yetişkinlere yönelik psikoterapi hizmeti vermiştir.

Çalışma dönemi içerisinde de Çocuk ve Gençlerle Sanat Terapisi Modul-1 (Arkabahçe, Olcay Güner-Nur Dinçer) , Attentioner ile dikkatimi topluyorum (Apamer, Hülya Bingöl Çağlayan), Emdr Terapi Eğitimi(DBE),Boşanma sürecinde çocuklarla danışmanlık becerileri (Apamer), Çocuk ve ergenler için bilişsel davranışçı terapi eğitimi (Apamer, Nevin Dölek), Moxo Dikkat Testi (Moxo Türkiye) eğitimlerini tamamlayıp sertifika almaya hak kazanmıştır.

2021 Mayıs ayı itibariyle kurucusu olduğu Hande Şafak Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim merkezini kurmuş ve hizmet vermeye başlamıştır. Çocuk ve ergen psikiyatristi Uzm. Dr. Melih Nuri Karakurt ile çalışmalarını da devam ettiren Uzm. Klinik Psk. Hande Şafak,  Bilişsel Davranışçı Tedavi , Sanat Psikoterapileri ve EMDR terapi yaklaşımlarıyla çalışmaktadır.

İnsan psikolojisinin canlı , dinamik ve durağan olmayan bir yapıya sahip olmasından yola çıkarak, Uzm. Klinik Psk. Hande ŞAFAK  çalışmalarında gündem ve değişikliklerin takip edilmesinin önemine vurgu yaparken , süpervizyon çalışmalarını yürütmeye de devam etmektedir.